Ako si vybrať rodinný bazén
0 0,00 €
Váš nákupný košík je zatiaľ prázdny
Akciový tovar Novinky ÚLOVOK DŇA

Poradíme vám, ako si vybrať ten pravý bazén

Bazény dnes už nepatria len k milionárskym vilám. Vďaka cenovej dostupnosti a širokej ponuke sú bazény bežnou súčasťou záhrad pri rodinných domoch. Splniť si detský sen nebolo nikdy ľahšie. Navyše horúce letné dni sa lepšie znášajú z vody. Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší bazén pre vašu záhradu.

Ako vybrať bazén na záhadu?

Do zeme či nad zemou?

O type bazénu zvyčajne rozhodujú priestorové možnosti, účel a v neposlednom rade aj rozpočet. Zabudované bazény je ideálne plánovať ešte pred začatím stavby domu a zahrnúť ho do stavebnej dokumentácie. Ak už dom máte a pre bazén ste sa rozhodli neskôr, konzultujte stavbu s odborníkom. Je dôležité, aby sa bazén prispôsobil rozvodom vody a elektrickej energie. Je možné, že budete potrebovať aj stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu.

S nadzemnými bazénmi žiadnu byrokraciu nebudete musieť riešiť, ušetríte a zároveň si môžete bazén užívať ihneď.

Aký materiál je najvhodnejší?

Pri zabudovaných bazénoch si môžete vybrať z rôznych materiálov, predovšetkým z plastu, plechu, ťažkej fólie, nerezu a betónu s obkladom. Plastové bazény sú najlacnejšie, no zároveň aj najmenej trvanlivé a náchylné na zmenu kvality tovaru. Nerezové bazény sú najdrahšie, ich životnosť je ale neobmedzená.

Ak ste sa rozhodli pre jednoduchšiu a ekonomickejšiu variatnu, môžete si vybrať nafukovacie bazény alebo pevné nadzemné bazény. Nafukovacie bazény sa zvyčajne sa predávajú v rozmeroch do troch metrov a sú ideálne na oddych s rodinou, deti si v nich aj zaplávajú. Okrem toho sú skladné a jednoducho ich zložíte. Pevné nadzemné bazény sú spravidla hlbšie a širšie. Demontáž vám zaberie o čosi viac času.

Filtrácia - piesková alebo kartušová?

Pri pieskovej filtrácii dochádza k prechodu vody cez pieskovú filtračnú náplň, tá zadržiava nečistoty a vodu vracia do bazéna čistú. Výhodou pieskových filtrácii je, že náplň - filtračný piesok - stačí vymeniť raz za dva roky. Moderné pieskové filtrácie majú navyše funkciu spätného preplachu, nečistoty z piesku vďaka nemu odtečú mimo bazén.

Kartušová filtrácia zachytáva nečistoty kartušovou papierovou filtračnou vložkou. Narozdiel od pieskovej filtrácie je ju potrebné meniť niekoľkokrát za sezónu, čím lepšie sa budete o filtračnú vložku starať, tým dlhšie vám bude slúžiť. Ideálne ju niekoľkokrát týždenne vytiahnite a prepláchnite pod prúdom vody, aby sa z nej nečistoty vyplavili.

Ohrievanie vody, aké sú vaše možnosti?

Ak si chcete vodu v bazéne ohriať, existuje niekoľko systémov, z ktorých si môžete vybrať. Treba pritom brať do úvahy finančnú náročnosť, efektivitu pri ohrievaní či náročnosť konštrukcie. Mimoriadne obľúbené sú solárne panely, ide o najekologickejšiu alternatívu a z dlhodobého hľadiska predstavuje nižšie náklady.

Elektrický ohrev je jednoduchý na inštaláciu a prvotné náklady sú spravidla nižšie, za elektrinu však musíte platiť dlhodobo. Ďalšou možnosťou sú tepelné výmenníky, ktoré sa dajú nahriať rôznymi spôsobmi, a tepelné čerpadlá, ktoré vytvárajú teplo kombináciou solárnej a elektrickej energie.

Bazén pre každý rozpočet

Nafukovací bazén pre deti nájdete už od 13 €, za zabudovaný bazén zaplatíte niekoľko tisíc eur. Pri výbere bazéna myslíte na ďalšie náklady, a to filtrácie, čistiace prostriedky, systémy na prekrytie bazéna, iné doplnky či opravy. Nadzemné bazény majú zvyčajne nižšiu životnosť než tie zabudované.

Náš tip BESTWAY PowerSteel s kartušovou filtráciou

BESTWAY bazén PowerSteel

Čo si všímať pri kúpe bazéna?

Ak ste sa rozhodli pre nadzemné bazény, všímajte si aj vybavenie, ktoré máte v cene. Piesková či kartušová filtrácia s náplňami na cene poriadne pridajú. Čistiace prostriedky predstavujú nižší náklad. Bazény si vyberajte radšej od spoľahlivých výrobcov, ktorí majú všetky potrebné certifikáty kvality. V našej ponuke nájdete predovšetkým bazény obľźbených značiek Tampa a BESTWAY.

Všímajte si:

  • Pre koho je bazén určený? - Deťom stačia nafukovacie bazény. Ak ste rodina a v bazéne si chcete oddýchnuť, zvoľte väčší nafukovací alebo pevný bazén.
  • Koľko priestoru máte na záhrade? - Bazény kúpite v rôznych tvaroch a veľkostiach, prispôsobte sa priestoru v rámci vašej vlastnej záhrady.
  • Koľko miesta máte na skladovanie? - Pevné bazény sú zvyčajne náročnejšie na skladovanie, zaberajú viac miesta. Nafukovacie bazény rozložíte a zložíte rýchlejšie, zaberajú menej miesta.
  • Aká je životnosť bazéna? - Nafukovacie bazény majú nižšiu životnosť než pevné nadzemné bazény, odráža sa to aj na cene.