Ako zvládnuť let s dieťaťom
0 0,00 €
Váš nákupný košík je zatiaľ prázdny
Akciový tovar Novinky Špeciálna ponuka

Chystáte sa na let s deťmi? Toto by ste mali vedieť!

Lietanie je pre mnohých ľudí stresujúce a deti z cesty lietadlom na dovolenku dokážu spraviť hotové peklo. Ak sa chystáte na svoj prvý let s deťmi, poriadne sa pripravte. Dôsledná príprava vám ušetrí množstvo času a nervov.

Rady pred letom s deťmi.

Pri kúpe letenky alebo dovolenky

Letecké spoločnosti zvyčajne odmietajú prepravovať deti mladšie ako dva týždne. Podľa pediatrov je vhodný čas pre prvý let až po troch mesiacoch, bábätká totiž ťažšie zvládajú zmenu tlaku. Ak chcete cestovať s bábätkom, oznámte to už pri rezervácii letenky. Letecké spoločnosti vám môžu ponúknuť sedadlá vpredu, kde budete mať viac súkromia, väčší priestor na nohy a najmä stenu, na ktorej je pripevnená detská postieľka.

Deti do dvoch rokov môžete mať počas letu na kolenách, no a od 6 mesiacov im môžete zakúpiť aj vlastné sedadlo. Niektoré letecké spoločnosti v takomto prípade ponúkajú aj autosedačky pre deti, treba si to však zistiť dopredu alebo priniesť vlastnú sedačku. Autosedačka by mala byť certifikovaná pre použitie v lietadlách a nemala by presahovať šírku 42 cm. Tieto informácie si však overte priamo u vašej leteckej spoločnosti.

Väčšina aeroliniek zároveň zadarmo prepravuje jeden alebo dva kusy detských dopravných prostriedkov - kočík, autosedačka, vajíčko. Podmienky jednotlivých leteckých spoločností sa však líšia. Kočík zvyčajne necháte pri nástupe do lietadla, personál ho ako posledný vloží do podpalubia a po pristáti ho ako prvý vytiahne.

Balenie na cestu

Ak cestujete s deťmi mladšími ako dva roky, môžete so sebou priniesť mlieko, sušené mlieko, dojčenskú vodu či inú tekutú stravu. Limity na kvapaliny v tomto prípade neplatia. Detské potraviny však zbaľte do priehľadných vreciek, ako aj kozmetiku, aby ich mohla kontrola na letisku prezrieť. Pri deťoch od dvoch rokov platia rovnaké limity ako pre dospelých. Teda najviac 1 liter tekutín v 100 ml baleniach.

Do príručnej batožiny zabaľte snacky, keksíky, chrumky alebo nakrájané ovocie či zeleninu. Jednoducho jedlá, ktoré si vaše deti môžu počas cesty chrumkať. Pri dlhších letoch a klasických aerolinkách zvyčajne máte v cene aj jedlo. Pri nízkonákladovkách si ho môžete zakúpiť na palube. Personál lietadla vám na požiadanie zohreje mlieko.

Na palube lietadla býva zvyčajne chladnejšie, oblečte deti do viacerých vrstiev. Nezabudnite zbaliť ľahkú deku alebo tričko s dlhým rukávom a mikinu. Vhod prídu aj ponožky navyše.

Nezabúdajte na zábavné aktivity. Malé deti sú zvyčajne z prostredia lietadla v strese, nehovoriac o strachu pri zmene tlaku a nakláňaní lietadla. Plaču sa pravdepodobne nevyhnete. Zbaľte do príručnej batožiny obľúbené hračky, knižku alebo tablet. Aj rodičia, ktorí tablety pri malých deťoch odmietajú, po nich niekedy v lietadle siahnu. Pozornosť najmenších detí môže odviesť rozprávka alebo o obrázky. Väčšie deti si zahrajú hry. I keď sa mnohí spolucestujúci sťažujú na uplakané deti, najviac stresu prežívajú práve rodičia.

Nezabúdajte na to, že každé dieťa musí mať vlastný platný pas. Niektoré krajiny dokonca vyžadujú, aby bol pas platný aj šesť mesiacov po prílete do tejto destinácie. Zistite si preto dopredu pravidlá pre krajinu, do ktorej sa chystáte. Veľa dovoleniek končí práve na pasovej kontrole. Platný pas musí mať dieťa aj v prípade, že cestuje v rámci Európskej únie.

Na letisku a v lietadle

Na letisko príďte v predstihu, neviete totiž, koľko bude trvať vybavenie na kontrolách. Pred letom je dobré deťom vymeniť plienku a nakŕmiť ich. Ak sa chystáte na dlhší let a chcete, aby váš drobec spinkal, skúste ho unaviť rôznymi hrami. Mnohí odborníci odporúčajú dodržiavať rutiny, teda čas spánku alebo rituály pred spaním. Nefunguje to však vždy a pri všetkých deťoch.

Deti od dvoch rokov môžu mať svoju vlastnú batožinu. Nachystajte im detský kufrík s obľúbenými rozprávkovými motívmi. Čakanie na let spríjemnia omaľovánky, knižky a hračky. Budete za ne vďační aj v lietadle.

Náš tip: Cestovný kufrík TRUNKI

Kufrík Trunki je zároveň odrážadlo aj príručná batožina.

Najideálnejšie miesto na sedenie je pri okne, aj pohľad z okna môže deti zabaviť. Ak máte sedadlo v uličke, dávajte pozor, aby letecký personál dieťa neudrel s vozíkom alebo aby dieťa ručičkami nezhadzovalo jedlo. Pravdepodobnejšie najhoršie budú deti zvládať vzlietanie a pristávanie. Zmeny tlaku sú náročné najmä pre detské ušká. Menšie deti môžete dojčiť, kŕmiť z fľasky alebo im dať cumlík. Väčším deťom pri zmenách tlaku pomáha žuvačka.

Možno patríte k rodičom, ktorí majú malých anjelikov a spoločný let si užijete. Ak však máte doma neposedného zvedavca, ktorého prostredie v lietadle môže vystresovať, pripravte sa na najdlhší let vo svojom živote. Nestresujte sa však dopredu. Vaše dieťa let zvládne a vy sa zregenerujete na dovolenke.


Tags: let balenie dovolenka deti