Ako si poradiť s nástrahami slnka
Robí nás šťastnejšími, dodáva nám vitamín D a zároveň farbí našu pokožku krásne do hneda. Slniečko však prináša aj riziká, najmä pre citlivú detskú pokožku. Úpal, dehydratácia, spálená pokožka a v najhoršom prípade rakovine kože. Týmto strašiakom však dokážeme predísť vďaka prevencii. Poradíme vám, ako zvládnuť toto leto v zdraví a bez bolesti. Na letné prázdniny by deti predsa mali spomínať s radosťou.
Ako sa prejavuje úpal?
Úpal je ochorenie, ktoré vzniká celkovým priehratím organizmu. To môže mať vnútorné príčiny, napríklad poruchu funkcie štítnej žľazy alebo dehydratáciu, ale aj vonkajšie, ako dlhodobý pobyt na slnku a v teplom vlhkom prostredí. Úpal sa prejavuje závratmi, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, zrýchleným dýchaním či zrýchleným tepom. V najhoršom prípade môže vyústiť do bezvedomia.
Počas obedných hodín a ostrého slnka by sa deti nemali pohybovať po vonku, využite tento čas na obedný spánok alebo hru doma. Samozrejmosťou by mala byť pokrývka hlavy, teda klobúčik alebo šatka, a dostatočná hydratácia. Deti niekedy nechcú spolupracovať, je však na rodičoch, aby na pitný režim svojho pokladu dohliadli.
Každoročne polícia vyťahuje z horúcich áut malé deti. Niekedy je však už neskoro. Nikdy nenechávajte deti samé v aute a nespoliehajte sa na pootvorené okno. V prípade, že počas horúceho dňa uvidíte dieťa zatvorené v nejakom aute, okamžite volajte políciu a sanitku.
Keď sa pokožka na slniečku spáli
Slzičky a štípajúca pokožka nie sú tým najhorším, čo spáleniny môžu spôsobiť. U ľudí, ktorí mali pokožku opakovane spálenú sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Na mieste je preto prevencia. Deti majú mimoriadne citlivú pokožku a vysoký ochranný faktor je preto veľmi dôležitý. Niektoré mamičky sa boja komerčných ochranných krémov kvôli chemických prísadám. Ak patríte do tejto skupiny, vedzte, že existujú aj preparáty na prírodnej báze, za ktoré si síce priplatíte, ale je to dlhodobá investícia do zdravia vášho dieťaťa. Voľte opaľovací krém s UV filtrom 30 a viac, ideálne aj 50. Dieťa natrite pol hodinu pred pobytom na slnku a natierajte ho v pravidelných intervaloch. Voda, piesok a uterák môžu krém z pokožky odstrániť.
Malé deti by sa nemali kúpať či behať na slniečku úplne nahé. Zvoľte radšej plavky, ktoré zahaľujú celé telo alebo aspoň tričká, ktoré zahalia aj pliecka. Samozrejmosťou by mal byť opäť ľahký klobúčik alebo šatka.
V prípade, že k spálenej pokožke došlo, prikladajte dieťaťu na popálenú pokožkou studený vlhký uterák. Bolesť môžu zmierňovať aj sprchy vo vlažnej vode. Naše staré mamy používali aj cmar, jogurt alebo kyslú smotanu. V lekárňach tiež nájdete mlieka, ktoré pôsobia chladiaco a upokojujú spálenú pokožku. V prípade vážneho popálenia navštívte lekára.
Aj očká potrebujú ochranu
UV lúče sú nebezpečné aj pre oči. Priveľké vystavenie žiareniu môže viesť k popáleniu kože, zápalu rohovky a spojiviek. To môže viesť k bolesti, neschopnosti otvoriť oči a svetoplachosti. Deti do dvoch rokov by slnečné okuliare ešte nemuseli nosiť. Ak sa ale chystáte k moru, dieťa veľmi slnku nevystavujte, dajte mu na hlavičku klobúčik alebo mu počas dňa dajte slnečné okuliare. Väčšie deti už slnečné okuliare nosiť môžu.
Pri výbere slnečných okuliarov nešetrite. Sklíčka by totiž mali poskytovať 100 % ochranu pred UV žiarením, teda chrániť detské oči pred UV A a UV B žiarením. Na okuliaroch to indikuje označenie UV 400. Ak má vaše dieťa tupozrakosť, slnečné okuliare mu nedávajte. Radšej kúpte dioptrické okuliare s UV ochranou.
Hydratácia alebo koľko by malo dieťa vypiť tekutín?
Strašiakom leta je aj dehydratácia, ktorá môže vyústiť do úpalu a bezvedomia. Dbajte na to, aby mali deti počas dňa dostatočný prísun tekutín. Ideálna je čistá voda, chladné bylinkové čaje a zriedené ovocné šťavy. Vyhnite sa presladeným džúsikom a sladeným farebným sódam.
Dojčatám zvyčajne stačí materské mlieko a doplňovanie dojčenskou vodou či čajmi. Nedojčené deti do jedného roka by mali prijať 50 - 75 ml tekutín na kg váhy na deň. Deti od 1 - 3 rokovy potrebujú denne aspoň 1,3 - 1,5 l tekutín, z čoho by mal byť 1 l vody.
Deti od 4 - 8 rokov potrebujú 1,5 - 2 l tekutín a deti nad 9 rokov 2 - 2,5 l. V prípade, že vaše dieťa zvracia alebo hnačkuje, je nutné zvyšiť denný prísun tekutín.
Tags: leto deti slnko úpal dehydratácia pitný režim spálenie