Ako vychovávajú svoje deti mileniáli?
0 0,00 €
Váš nákupný košík je zatiaľ prázdny
Akciový tovar Novinky ÚLOVOK DŇA

Viete, ako spoznáte moderného rodiča?

Ľudia z generácie Y, inak nazývaní aj mileniáni, sa stávajú rodičmi. Ak ste sa narodili medzi prvou polovicou 80. rokov a druhou polovicou 90. rokov, patríte do tejto skupiny aj vy. Mileniáni deti vychovávajú inak než predchádzajúca generácia. Využívajú technológie, sú ohľaduplnejší k životnému prostrediu a deťom dávajú viac voľnosti.


Generácia Y sa stáva rodičmi

Moderní rodičia využívajú technológie aj pri výchove

Predchádzajúca generácia sa k technológiám dostávala pomaly a nie vždy s dôverou. Dnešní rodičia s ňou už vyrastali. Väčšina rodičov z generácie Y vlastní laptop, počítač alebo smartfón. No technológiu nevyužívajú len pre svoje potreby. Šikovné aplikácie a technologické novinky využívajú aj pri výchove.

Čoraz bežnejšie sú GPS zariadenia, vďaka ktorým vedia, kde sa ich deti momentálne nachádzajú. Koniec koncov, deťom stačia milisekundy na to, aby sa v preľudnených priestoroch stratili. Bežné sú aj prístroje, ktoré monitorujú spánok alebo „parent control“ systémy v počítačoch či smartfónoch. V neposlednom rade si rodičia radi pomôžu s tabletom, ktorý deti zabaví napríklad pri cestovaní.

Mileniáni dbajú o životné prostredie

Generácia Y si uvedomuje svoju zodpovednosť za životné prostredie. V posledných rokoch rezonovali šokujúce informácie o dopade plastových obalov a mikro granúl v kozmetike. Tie sa totiž dostávajú do vody a časom si nájdu cestu aj do nášho organizmu. Moderní rodičia chápu nebezpečenstvo chemikálií, preferujú preto bio kozmetiku, kvalitné potraviny, hračky od overených výrobcov a prírodné materiály.

Zdravá výživa je základ

Moderní rodičia vnímajú dôležitosť zdravej výživy. Kým niektoré mamičky na seba v zhone zabúdajú, svojim deťom doprajú len tú najkvalitnejšiu stravu. Dávajú prednosť lokálnym a bio potravinám. Deťom nekupujú sladené nápoje a obmedzujú aj sladkosti. Tento trend zdravých a kvalitných potravín potvrdzuje aj popularita kváskovania v posledných rokoch. Mamičky jednoducho chcú mať kontrolu nad tým, čo ich deti jedia.

Deti sú vychovávané voľnejšie

Svet sa mení a s ním aj výchova. Cieľom rodičov vždy bolo pripraviť dieťa na život. Dnešní rodičia si uvedomujú svoje nedostatky a usilujú sa deťom dopriať možnosti na rozvíjanie svojich zručností. Vedia, že vďaka chybám sa deti učia. Dbajú na slobodu prejavu a možnosť výberu. Napokon aj alternatívne spôsoby vzdelávania sú stále populárnejšie. Rodičia tiež nakupujú viac edukačných hračiek.

Šatkovanie moderná mama

Rodičia vnímajú dôležitosť dotyku

Vzájomný kontakt je pre rodičov a deti mimoriadne dôležitý. V ranných štádiách vývoja dieťaťa predstavuje dotyk spôsob komunikácie. Prostredníctvom dotykov si rodičia s deťmi navzájom vyjadrujú lásku. Na Slovensku momentálne zažíva boom šatkovanie. Je preukázané, že deti, ktoré sa láskajú a trávia veľa času telo na telo, majú lepší emočný život. Bábätká spoznávajú svet najmä hmatom, obľúbené sú preto aj mäkké a plyšové hračky.

Nuda pomáha detskej kreativite

Moderní rodičia deťom neplánujú každú minútu dňa, ani im nedovolia vysedávať pred televíziou či neustále sa hrať s tabletom. Deti sa musia naučiť vyplniť si svoj čas samé. Počas nudy vzniká množstvo skvelých nápadov, deti si cibria svoju predstavivosť, hrajú sa a tvoria. Toto sú tie momenty, keď vytiahnu lego a postavia niečo nové, keď kreslia, vymýšľajú príbehy a záhady. A áno, občas aj čosi zničia.

Kvalita detstva vo veľkej miere ovplyvňuje, aký človek z dieťaťa vyrastie. Moderní rodičia sú si toho plne vedomí aj vďaka veľkému množstvu voľne dostupných informácií o psychológii.


Tags: mileniáni moderní rodčia generácia Y výchova