Tri zdravé recepty na desiatu pre deti
0 0,00 €
Váš nákupný košík je zatiaľ prázdny
Akciový tovar Novinky Špeciálna ponuka

Tri recepty na zdravú desiatu

Dobre vieme, že úspech nie je zadarmo. Aby sme deti viedli k správnej životospráve, musíme si vytvoriť systém. To sa nezaobíde bez investície do poctivých potravín a času na prípravu kvalitnej desiaty. Žiaľ, na mnohých školách sú stále realitou fast foodové bufety s bagetami či hranolkami. Pre deti to znamená obrovské riziko, preto je najdôležitejšie viesť ich k správnemu stravovaniu a byť im príkladom už odmalička. Prinášame vám tri tipy na chutnú desiatu, ktorú hravo zvládnete a hodí sa ako do školy, tak aj na rodinné výlety.

Chlebíková klasika - s avokádovou nátierkou

Recept na avokádovú nátierku

Začnime pekne od klasickej chlebíkovej desiaty. Schválne spomíname chlieb a nie všeobecne pečivo. Výber kvalitného chleba je totižto rozhodujúci. Orientujte sa ideálne na pečivo z kvalitnej špaldovej, ražnej, alebo aj z múky z tvrdej pšenice, ktoré obsahujú balastné látky a neprešli spracovaním, kde sa z nich stali prázdne kalórie. Ďalšou dôležitou vecou je pravý kvások, ktorý bol v súčasnosti nahradený termogenizovaných droždím pre rýchle kvasenie. Pravý kvások totiž rozkladá veľkú časť lepku a pečivo sa tak stáva oveľa lepšie stráviteľnejšie a hlavne menej náročné pre imunitný systém. Kváskový chlebík bez problémov kúpite v bioobchode alebo na trhu. Niektoré reťazce ho majú dokonca v stálej ponuke. K pečivu je vhodné pridávať ovčiu bryndzu, poctivé bio maslo, kozí syr a domáce nátierky.

Ingrediencie

  • Avokádo 1 ks
  • 2 PL ľanových semiačok
  • 1 PL citrónovej šťavy
  • Morská soľ a čierne korenie

Príprava

Dužinu zrelého avokáda vylúpneme a roztlačíme vidličkou. Pokvapkáme citrónovou šťavou a primiešame ľanové semiačka. Pridáme štipku morskej soli, trošku čierneho korenia a nátierka je pripravená na stretnutie s chlebíkom. Zdravá a mimoriadne chutná desiata, ktorá aj výborne vyzerá je na svete.

Náš tip: K avokádu sa výborne hodí vajíčko. Na balenie do školy je stratené vajíčko náročné, ale natvrdo uvarené chutí rovnako výborne.

Rýchly a výživný shake

Zdravý ovocný shake na desiatu

Niektoré deti preferujú sladšie desiate. Ako na zdravú a výživnú alternatívu? Pripravte im kvalitný jogurtový či kefírový shake. Doplňte bobuľovým ovocím, chia semienkami, banánom a desiata je vybavená. Tu je päť osvedčených kombinácii:
  • Žinčica/kefír/kvalitné acidko + černice/čučoriedky/jahody + vanilka
  • Grécky jogurt + ríbezle + škorica + posekané mandle
  • Žinčica/kefír/kvalitné acidko + banán + kvalitné kakao
  • Kokosové/mandľové/makové mlieko + chia semienka + bobuľové ovocie + med
  • Banán + kvalitné kakao + posekané mandle + bobuľové ovocie

Ovocný šalátik

Zdravé ovocie na desiatu

Ak máte doma dieťa, ktoré má rado výdatnejšie raňajky, netreba ho nasilu tlačiť do desiaty. Efektívne môže byť pripraviť zmes ovocia do misky. Odporúča sa sezónny výber, podľa možností kombináciu aspoň troch druhov. Ovocie ošúpeme, nakrájame na kocky a uložíme do misy. Pokvapkáme ho citrónovou šťavou, aby nezhnedlo. Pridáme vidličku alebo špáradlo a máme istotu, že dieťa bude zdravo zobkať.

A čo robievate vašim deťom na desiatu vy? Inšpirovali sme vás?


Tags: desiata zdravá desiata recepty zdravé recepty desiata na výlet avokádová nátierka zdravý shake ovocný šalát desiata do školy