Motivácia detí k športu a pohybu
0 0,00 €
Váš nákupný košík je zatiaľ prázdny
Akciový tovar Novinky ÚLOVOK DŇA

Ako motivovať deti k športu a pohybu?

Dôležitosť pohybu pre naše zdravie už nespochybňuje snáď nikto. Doba sa však mení a naše deti trávia množstvo času sedavým spôsobom života. V škole sedia približne 7 hodín a doma sa často vrhnú k počítaču či tabletu. Aktívnu zábavu vonku v mnohých rodinách nahrádzajú kamaráti online a virtuálne hry. Lásku k pohybu a športu pri tom vedia vo veľkej miere ovplyvniť samotní rodičia. Poradíme vám, ako deti motivovať k pohybu a športu. Odmenou vám bude pohľad na zdravé deti s množstvom energie a kto vie? Možno z nich raz vyrastú aj vrcholoví športovci.


Všetko začína doma

To, že ste najväčším vzorom pre svoje deti, ste si už asi všimli. Už od narodenia sledujú každý váš pohyb a učia sa byť človekom. Ak chcete deti naozaj motivovať k športu a pohybu, mali by ste začať od seba. Vysedávanie pri televízii, neustále kontrolovanie mobilu či chrumkanie čipsov ovplyvní aj správanie vašich detí. Samozrejme, sú deti, ktoré si vypestujú vzťah športu samé. Množstvo elitných športovcov však pochádza práve z rodín, kde sa rodičia venovali športu profesionálne alebo rekreačne.

Nájdite si spoločné aktivity, ktoré si užijete ako rodina. Môžete chodiť na turistiku do hôr, spoločné plávanie, loptové hry či u nás mimoriadne populárny hokej. Na takéto rodinné momenty deti nezabúdajú. Pomáha aj pasívne sledovanie športových turnajov. Práve športový idol deti často inšpiruje k pohybu a možno aj lepším výkonom.

Povedzte deťom o benefitoch športu

Nebojte sa s deťmi rozprávať o benefitoch športu a pohybu. Deti pochopia, že pravidelný pohyb posilňuje svaly a celý organizmus. Budú teda silnejšie a budú mať aj viac energie. Porozprávajte im, ako sa z pohybu teší ich srdiečko, nožičky, ručičky či chrbtica. Ak sa deti budú venovať športu viac, môžu sa časom zúčastňovať aj súťaží či turnajov. Takáto možnosť ich môže nadchnúť.

Šport futbal deti

Výber športu nechajte na deťoch

Každé dieťa je iné a môže mať nadanie na iný šport. Občas sa stáva, že rodičia presadzujú svoj sen na úkor dieťaťa. Je preto vhodné vyskúšať viacero športov a nechať dieťa vybrať si, ktorý ho zaujíma najviac. Vhodné je prediskutovať možnosti s učiteľom telocviku alebo športovými koučmi. Napokon, dieťa vie, v ktorej oblasti sa cíti najlepšie. Ak ho láka tenis, netlačte priveľmi na futbal, môže stratiť motiváciu úplne.

Kedy je čas na športový klub?

Nástup do športového klubu sa odporúča približne od 5 - 6 rokov. Prostredie s ďalšími malými nadšencami športu je samé o sebe motivujúce. Ak klub vaše dieťa nadchne a na tréningy sa bude tešiť, spravili ste správne rozhodnutie. Niektoré deti zistia, že ich daný šport nebaví až po zapísaní do krúžku, netlačte naň. Je normálne, že deti potrebujú vyskúšať rôzne aktivity, kým si vyberú tie, ktoré im vyhovujú najviac. Ak to bolo karate, neskôr spločenský tanec a teraz gymnastika, nerobte svojmu dieťaťu zbytočné výčitky. Namiesto toho si zagratulujte, že vychovávate zvedavé dieťa, ktoré sa nebojí skúšať nové veci a rado sa hýbe. Na druhej strane, je určite dobré viesť deti k tomu, aby sa ľahko nevzdávali a dokončovali začaté projekty.

Postavte si športovisko na záhrade

Najmenšie deti zväčša majú rady pohyb, šmýkačky, hojdačky, preliezačky, naháňačky či iné hry. Technológie či nezáujem o pohyb zo strany rodičov môžu byť spúšťačmi lenivosti. Šport a pohyb by však mali byť zábava. Malé športovisko pri dome, kde sa deti môžu vyblázniť, je určite skvelý nápad. Futbalové bránky, lopty, basketbalový kôš, trampolína či preliezačka deti zabavia navyše celé hodiny.

Inlea mega detské ihrisko

Náš tip pre vás. Inlea4Fun Mega detské ihrisko obsahuje šmykľavku, detský domček, ohrádku, basketbalový kôš a loptu. Toto ihrisko sa navyše perfektne hodí aj na menšiu záhradu. Dieťa k pohybu už určite nebudete musieť nútiť.


Tags: šport detské ihrisko pohyb zdravie